Máte již ošetřeny ovocné stromy proti moniliové hnilobě?

V době, kdy dozrávají meruňky, broskvoně,  slivoně (peckoviny) nebo jablka, hrušně (jádroviny) se na plodech často vyskytuje moniliová hniloba.

 Moniliová hniloba, přestože má podobný název jako moniliová spála, tak se jedná o jinou houbovou chorobu, s odlišnými projevy a termínem ošetření!

Bez poškození slupky nedochází k výskytu hniloby… 

Moniliová hniloba vzniká na ovoci, až jako druhotný projev na ovoci. Hlavní příčina vzniku je většinou vždy poškození slupky zrajícího ovoce. Poškození může být způsobeno vpichem hmyzu (vos, aj.), silným deštěm, kroupami. Jakmile je ovoce poškozené, choroba může do ovoce proniknout.

 Tato choroba se šíří větrem, vodou nebo hmyzem. Pokud „najde“ poškozený zrající plod, uchytí se a začne se postupně projevovat. Z našich zkušeností a od zákazníků víme, že se může rozšířit na většinu plodů stromu a z úrody pak nemusíte mít téměř nic.

Jak se projevuje?

Slupka i dužnina plodů ovoce měkne a hnědne. Na hnědých pletivech se vytvářejí špinavě bílé polštářky, které jsou tvořeny fruktifikačními orgány houby.

 

Tyto polštářky jsou většinou uspořádány v kruzích. Původce choroby přezimuje převážně v korunách stromů na mumifikovaných plodech, ale i na opadlých nebo nevhodně likvidovaných napadených plodech. Může přezimovat i na napadených větvičkách (např. u višní, meruňkách). Proto, pokud máte nějaké plody takto napadené, ihned jej utrhněte a vyhoďte (nekompostujte)!

Kdy provést ošetření a čím?

 Proti moniliové hnilobě ovoce se provádí postřiky v létě, kdy dochází ke zrání ovoce (zabarvování plodů). Důležité je vždy, postřik aplikovat ještě před vznikem hniloby, tj. ideálně těsně před poškození ovoce, popř. na začátku poškození.  V této době, již může probíhat sklizeň, proto doporučujeme účinný fungicid, který má co nejkratší ochrannou lhůtu (OL).

 U jádrovin použijte fungicid Bellis.

 Je registrován (kromě strupovitosti a padlí) také na skládkové choroby - proti má tento přípravek také účinek i na moniliovou hnilobu.  

 Ochrannou lhůtu má jen 7 dní.

 U peckovin použijte fungicid Belanty. Objednat může ZDE

Tento přípravek má OL jen 3 dny. Kromě hniloby je účinný také i proti moniliové spále na peckovinách (ošetření se provádí na počátku kvetení) nebo na další choroby jádrovin.